Багато людей не уявляють собі сад без квітів. На ділянці можуть рости будь-які кущі і дерева, але саме квіти роблять вигляд саду завершеним, дають йому унікальність і виразність. Видів квіткового дизайну території безліч: клумба, рабатка, партер, модульний квітник, ефектні поодинокі рослини і мальовничі групи, а також такі стильові напрями, як бордюр і миксбордер. Саме останні лідирують по барвистості і мальовничості квіткового декорування.

Миксбордер або «змішаний бордюр» надзвичайно популярний при оформленні дач. Такий стан справ має в основі вагомі причини:

  • цвітіння протягом усього періоду вегетації;
  • багатство барв квітів і листя;
  • простота догляду.

Звичайно, створення міксбордера неможливо без знань і досвіду, але при серйозному підході і цілеспрямованому опрацюванні питань навіть новачок в садівництві зможе створити рукотворну квітучу хмару. Основу міксбордера складають квіткові багаторічники з декоративним листям і красивими квітами. Однорічники, дворічники, цибулинні і мелколуковічние виступають в якості додаткових елементів; до них же відносяться невисокі хвойні та листяні чагарникові породи.

Щоб вирішити непросте завдання по створенню єдиної композиції з безлічі квіткових культур, слід керуватися правилами будови міксбордера. Одним з найважливіших кроків є вибір квіткових культур. При складанні списку “кандидатів” виникає маса важливих моментів, нехтування якими обернеться негативними наслідками для квітника.

Вибираємо стиль

Правильно складений квітник демонструє гармонію компонентів і композиційну закінченість. Але не менш важлива співзвучність з іншими елементами саду, в тому числі з будинком і навіть з лавками. Луговий квітник, складений з диких і сортових трав, погано поєднується з особняком в стилі бароко, і навпаки, миксбордер з яскравих помпезних квітів буде дисонувати з будівлею в стилі кантрі. Існуючі класифікації міксбордеров по стильовому напрямку дуже різноманітні, але які саме види займуть місце в саду, вирішувати тільки вам.

Экологічні умови

Щоб квіткові насадження комфортно себе почували, вони повинні бути пристосовані до місцевих умов, перш за все до освітленості, типу і вологості ґрунтів. Світлолюбним культурам, таким, як півонії, буде незатишно в густій ​​тіні дерев, і своє невдоволення вони висловлять відсутнім або дуже обмеженим цвітінням. Для тіньовитривалих (папоротей) тривале перебування на залитому сонцем місці може закінчитися опіком листя.

Слід врахувати і властивості грунту, зокрема, родючість і показник кислотності. Сучасні технології обробки грунту здатні змінювати якість грунту, але все ж не варто вступати в кардинальні протиріччя з природою, намагаючись створити на сухому піщаному грунті квітник з вологолюбних сортів. Вологість грунту визначається рівнем залягання грунтових вод. І це як раз той випадок, коли скористатися плодами прогресу не тільки можна, а й потрібно, вирішивши таким чином проблему перезволоження або нестачі вологи на ділянці.

Головна умова успіху будь-якого квітника – продуманий асортимент, в найбільшій мірі відповідає екологічним умовам ділянки. Краще взяти природу в союзники, а не йти їй наперекір, сподіваючись на могутність технологій. За увагу до умов зростання квіти віддячать відмінним зростанням і прекрасним зовнішнім виглядом. І навпаки, помилково підібрані екземпляри будуть відставати в розвитку.

Сумісність кольорів

Міксбордери роблять монохромними (що складаються з одного забарвлення різних відтінків) або поліцветнимі, куди входить від 2-х до 4-х забарвлень. При виборі головну роль відіграють ваші смаки і бажаний ефект. Безліч колірних варіантів для міксбордера можна відшукати в спеціальній літературі.

Терміни цвітіння

Головна перевага міксбордера складається в безперервному цвітінні. Це досягається підбором видів таким чином, щоб перерви в цвітінні були відсутні. Терміни розпускання квітів відрізняються не тільки у різних видів, а навіть у різних сортів, що належать до одного виду. Першими навесні прокидаються цибулеві, оживляючи пейзаж своїми веселими суцвіттями, в той час як багаторічники ще тільки набирають силу. Не варто нехтувати однолітниками, вони можуть послужити хорошу службу. Хоча час розкриття бутонів у більшості мешканців міксбордера припадає на літні місяці, деякі багаторічники розпускаються восени, або цвітуть повторно.

Висота рослин

Грамотно складений міксбордер завжди багатоярусний і включає високорослих, середньорослих і низькорослих мешканців. Цим досягається відразу кілька цілей: всі квіти добре проглядаються, не сперечаються за воду і місце під сонцем, вільно і правильно розвиваються, утворюючи завершену гармонійну композицію.

Високі квіти складають фон для клумби в цілому. До них відносяться дельфініум, посконник, язичник, айстри і інші. Висота рослин підбирається, виходячи з розташування квітника, від виробленого враження, а також від розміру (зі збільшенням розміру збільшується висота рослин).

Кістяком міксбордера завжди служать яскраві середньорослі культури (аквилегия, астільба, півонії, рудбекія і ін.), які роблять міксбордер декоративним, а їх пишне листя привносить необхідний обсяг. Середньорослі сорти слід вибирати з особливою ретельністю.

Рослини переднього плану – невисокі, що досягають у висоту 20-30 см (ломикамінь, дзвіночки, гвоздики, почвопокривні і ін.). Для них важлива здатність зберігати форму і зовнішню привабливість не тільки під час цвітіння, а й після нього.

Підбирати асортимент слід з урахуванням того, що одні квіти будуть акцентами, інші служать для заповнення простору. Складаючи квітник тільки з акцентних різновидів, в результаті отримаєте вінегрет. Вибираючи квіти по висоті, пам’ятайте, що всередині одного виду є сорти з різною висотою, тому легко підібрати необхідну висоту, не відмовляючи собі в задоволенні висадити сподобалося рослина тільки через невідповідну висоти.