Події які відбуваються навколо нас

Буяння фарб – квітники і міксбордери

Багато людей не уявляють собі сад без квітів. На ділянці можуть рости будь-які кущі і дерева, але саме квіти роблять вигляд саду завершеним, дають йому унікальність і виразність. Видів квіткового дизайну території безліч: клумба, рабатка, партер, модульний квітник, ефектні поодинокі рослини і мальовничі групи, а також такі стильові напрями, як бордюр і миксбордер. Саме останні лідирують по барвистості і мальовничості квіткового декорування.

Миксбордер або «змішаний бордюр» надзвичайно популярний при оформленні дач. Такий стан справ має в основі вагомі причини:

 • цвітіння протягом усього періоду вегетації;
 • багатство барв квітів і листя;
 • простота догляду.

Звичайно, створення міксбордера неможливо без знань і досвіду, але при серйозному підході і цілеспрямованому опрацюванні питань навіть новачок в садівництві зможе створити рукотворну квітучу хмару. Основу міксбордера складають квіткові багаторічники з декоративним листям і красивими квітами. Однорічники, дворічники, цибулинні і мелколуковічние виступають в якості додаткових елементів; до них же відносяться невисокі хвойні та листяні чагарникові породи.

Щоб вирішити непросте завдання по створенню єдиної композиції з безлічі квіткових культур, слід керуватися правилами будови міксбордера. Одним з найважливіших кроків є вибір квіткових культур. При складанні списку “кандидатів” виникає маса важливих моментів, нехтування якими обернеться негативними наслідками для квітника.

Вибираємо стиль

Правильно складений квітник демонструє гармонію компонентів і композиційну закінченість. Але не менш важлива співзвучність з іншими елементами саду, в тому числі з будинком і навіть з лавками. Луговий квітник, складений з диких і сортових трав, погано поєднується з особняком в стилі бароко, і навпаки, миксбордер з яскравих помпезних квітів буде дисонувати з будівлею в стилі кантрі. Існуючі класифікації міксбордеров по стильовому напрямку дуже різноманітні, але які саме види займуть місце в саду, вирішувати тільки вам.

Экологічні умови

Щоб квіткові насадження комфортно себе почували, вони повинні бути пристосовані до місцевих умов, перш за все до освітленості, типу і вологості ґрунтів. Світлолюбним культурам, таким, як півонії, буде незатишно в густій ​​тіні дерев, і своє невдоволення вони висловлять відсутнім або дуже обмеженим цвітінням. Для тіньовитривалих (папоротей) тривале перебування на залитому сонцем місці може закінчитися опіком листя.

Слід врахувати і властивості грунту, зокрема, родючість і показник кислотності. Сучасні технології обробки грунту здатні змінювати якість грунту, але все ж не варто вступати в кардинальні протиріччя з природою, намагаючись створити на сухому піщаному грунті квітник з вологолюбних сортів. Вологість грунту визначається рівнем залягання грунтових вод. І це як раз той випадок, коли скористатися плодами прогресу не тільки можна, а й потрібно, вирішивши таким чином проблему перезволоження або нестачі вологи на ділянці.

Головна умова успіху будь-якого квітника – продуманий асортимент, в найбільшій мірі відповідає екологічним умовам ділянки. Краще взяти природу в союзники, а не йти їй наперекір, сподіваючись на могутність технологій. За увагу до умов зростання квіти віддячать відмінним зростанням і прекрасним зовнішнім виглядом. І навпаки, помилково підібрані екземпляри будуть відставати в розвитку.

Сумісність кольорів

Міксбордери роблять монохромними (що складаються з одного забарвлення різних відтінків) або поліцветнимі, куди входить від 2-х до 4-х забарвлень. При виборі головну роль відіграють ваші смаки і бажаний ефект. Безліч колірних варіантів для міксбордера можна відшукати в спеціальній літературі.

Терміни цвітіння

Головна перевага міксбордера складається в безперервному цвітінні. Це досягається підбором видів таким чином, щоб перерви в цвітінні були відсутні. Терміни розпускання квітів відрізняються не тільки у різних видів, а навіть у різних сортів, що належать до одного виду. Першими навесні прокидаються цибулеві, оживляючи пейзаж своїми веселими суцвіттями, в той час як багаторічники ще тільки набирають силу. Не варто нехтувати однолітниками, вони можуть послужити хорошу службу. Хоча час розкриття бутонів у більшості мешканців міксбордера припадає на літні місяці, деякі багаторічники розпускаються восени, або цвітуть повторно.

Висота рослин

Грамотно складений міксбордер завжди багатоярусний і включає високорослих, середньорослих і низькорослих мешканців. Цим досягається відразу кілька цілей: всі квіти добре проглядаються, не сперечаються за воду і місце під сонцем, вільно і правильно розвиваються, утворюючи завершену гармонійну композицію.

Високі квіти складають фон для клумби в цілому. До них відносяться дельфініум, посконник, язичник, айстри і інші. Висота рослин підбирається, виходячи з розташування квітника, від виробленого враження, а також від розміру (зі збільшенням розміру збільшується висота рослин).

Кістяком міксбордера завжди служать яскраві середньорослі культури (аквилегия, астільба, півонії, рудбекія і ін.), які роблять міксбордер декоративним, а їх пишне листя привносить необхідний обсяг. Середньорослі сорти слід вибирати з особливою ретельністю.

Рослини переднього плану – невисокі, що досягають у висоту 20-30 см (ломикамінь, дзвіночки, гвоздики, почвопокривні і ін.). Для них важлива здатність зберігати форму і зовнішню привабливість не тільки під час цвітіння, а й після нього.

Підбирати асортимент слід з урахуванням того, що одні квіти будуть акцентами, інші служать для заповнення простору. Складаючи квітник тільки з акцентних різновидів, в результаті отримаєте вінегрет. Вибираючи квіти по висоті, пам’ятайте, що всередині одного виду є сорти з різною висотою, тому легко підібрати необхідну висоту, не відмовляючи собі в задоволенні висадити сподобалося рослина тільки через невідповідну висоти.

24.07.2020
Стрибок у часі: дорослий сад за кілька днів (посадка крупномірних рослин)

Ніщо так не прикрашає двір, як старі тінисті дерева, але вирощування їх з саджанців розтягується на багато років; поки рослини увійдуть в силу і почнуть радувати вас своєю зеленим листям і буйним весняним цвітінням. Звичайно, комусь подобається сам процес вирощування саджанця, але при цьому доведеться довго чекати, поки він увійде в відповідність з ландшафтом.

Це пояснює зростаючу популярність посадки дерев великого розміру. Велике дерево можна викорчувати і пересадити його протягом декількох годин, і не доведеться десятиліттями чекати, поки воно виросте.

Однак, пересадка дорослого дерева пов’язана з чималими труднощами. Перш за все, не кожне дерево підходить для пересадки в дорослому стані, і не кожне витримає такий стрес. Ще однією проблемою є дорожнеча заходи. Проте, пересадка дорослих дерев виправдана у багатьох випадках, тому розглянемо весь процес з нуля.

Максимальний розмір дерев при посадці залежить від декількох критеріїв:

 1. Можливість зрошення. Саджанці рекомендується висаджувати на ділянці, де є можливість поливу після посадки. Також переконайтеся, що ви в змозі обробити дерево самостійно без нанесення йому ушкоджень. Несли належне зрошення неможливо забезпечити протягом рекомендованого періоду після посадки, краще вибрати саджанець поменше для кращої виживаності. Посадка дерева, яке не відповідає можливостям поливу, може закінчитися його загибеллю.
 2. Дренаж ділянки також необхідно враховувати при виборі розміру дерева для посадки. Великогабаритні молоді саджанці погано приживаються на вологих ділянках, так як коріння в нижній частині кореневої грудки можуть бути занурені в воду. Це може нашкодити дереву, убивши більше глибоке коріння в кореневому кулі. Дрібні дерева мають менший діаметр кореневої грудки і краще підходять для посадки на вологих ділянках. Якщо все ж необхідно висадити великомірні саджанці на погано дренированій ділянці, краще придбати дерева з невеликим кореневою грудкою, наприклад, вирощені в низькому контейнері. Можна також посадити рослину на піднесеність, щоб уберегти коріння від води.
 3. Боротьба з бур’янами і мульчування. Якщо ріст бур’янів не контролюється хімічно або за допомогою мульчування, маленькі саджанці стануть найкращим вибором. Великі дерева довше приживаються, в цей час бур’яни можуть відібрати значну кількість води. Невеликі дерева приживаються швидше, отже, успішніше конкурують з бур’янами.

Від чого залежить успіх?

Оптимальне співвідношення діаметра стовбура до діаметру земляного кома – 1:10. Вийняте з землі дерево, повинно зберегти достатню кількість кореневої маси, щоб забезпечити заповнення вологи, що втрачається при випаровуванні через листя. Це пояснює, чому показники виживаності зменшуються влітку і збільшення в холодні осінні місяці, коли випаровування нижче. Для поліпшення приживлюваності в весняно-літній період можна розпорошувати на листя спеціальні речовини, що зменшують випаровування.

Крім того, при пересадці слід враховувати породу дерева. Вічнозелені, наприклад, ялина, приживаються зазвичай краще листяних порід за рахунок більшої морозостійкості і неглибокої кореневої системи. Деякі листяні породи, наприклад, дуб або горіх, мають глибокі стрижневі корені, які неможливо не зашкодити при пересадці. Тому їх відновлення триває набагато довше.

Ще більше ускладнює справу сухий, кам’янистий ґрунт, що перешкоджає росту дрібних коренів вглиб, в той час як на багатих суглинках коріння ростуть в довжину дуже добре.

Глибока коренева система створює механічні проблеми. Не всяка машина зможе відсікти корінь на достатній глибині, іноді розрив відбувається при підйомі земляного кома близько до поверхні.

Жоден з перерахованих вище факторів не виключає можливості пересадки дерев великого розміру, але є питаннями, які вимагають детального обговорення. Деякі дерева доцільніше висаджувати у вигляді саджанців.

Догляд за пересадженим деревом

Турбота за новим деревом на вашій ділянці визначає шанси не його виживання, особливо в перший, вирішальний рік. Дуже важливі при цьому два основних моменти: правильна установка дерева і закопування шва між кореневою грудкою і навколишнім грунтом. Необхідно гарненько утрамбувати ґрунт навколо шва, після чого рясно полити ділянку водою. При появі в землі тріщин або розривів процес необхідно повторити.

Достатня кількість води – це дуже важливий фактор. Вбити дерево може як недолік, так і надлишок вологи, потрібно уважно стежити за тим, щоб грунт навколо дерева завжди залишалася вологою. Тут багато що залежить від типу грунту. Важкі глинисті грунти погано вбирають воду, але довго її утримують, тому полив повинен бути нечастий, але рясний. Якщо вода вбирається швидко, кількість поливів можна збільшити.

Після того, як дерево висаджено і засипано, необхідно дуже добре полити його. На негліністих грунтах ретельний полив потрібно повторити через кілька днів.

А ось з добривами необхідно почекати до майбутнього вегетаційного сезону. Ваша початкова мета – це не зростання дерева, а зцілення коренів. Краще додати кореневої стимулятор, причому робити це потрібно на етапі засипання шва з одночасним поливом.

Скільки коштує пересадка крупномірів на ділянку?

Місцеві умови можуть дуже сильно відрізнятися, тому неможливо конкретно сказати, скільки доведеться заплатити за посадку зрілого дерева у вашому дворі. Основні статті витрат – покупка самого дерева і транспортування його до ділянки. Можливо, ви захочете пересадити вподобане дерево, що росте неподалік, або ж купите його в розпліднику. Витрати в цьому випадку будуть зовсім різні.

Що стосується вартості перевезення дерева, то тут все залежить від відстані. Впливає і такий фактор, як стан доріг. Деякі перевізники збільшують ціну доставки за проїзд по бездоріжжю, що позначається на стані транспорту.

24.07.2020
Газону бути! Штучний газон як альтернатива живому травостою

Сад ніколи не буде повноцінним без трави. Інтенсивний ритм сучасного життя залишає мало можливостей для підтримки живого газону в нормальному стані. Саме з цих причин штучне озеленення набуває таку популярність.

Що таке штучний газон? Це поверхню з синтетичних волокон, які виглядають як природна трава. Використовується для домашніх галявин і комерційних майданчиків. Штучний газон витримує значні навантаження, наприклад, в спортивних іграх, не вимагає поливу або обрізки.

Які існують види штучного газону?

Штучні газон різниться по сорту, довжині і кольором. Якість штучного покриття залежить від марки, яка визначається щільністю і густотою дерну. Що це дає? Високоякісне покриття з високим ступенем достовірності відтворює пружність і реалістичність живий трави. Крім кількості травинок на квадратний дюйм, якість також визначається довжиною трав’яного покриву. Деякі люди вважають за краще високорослу траву на галявині, в той час як іншим симпатично коротший підставу, яке підходить для ігрових майданчиків та обладнання.

Колір може бути важливий при виборі місця, де буде покладено штучний килим, будь це сад або дитячий майданчик. Наприклад, для сильно затемненої ділянки краще вибирати яскравий газон. Якщо, навпаки, занадто багато світла, підійдуть насичені зелені тони, які зможуть додати глибину ландшафту. На вибір кольору штучного дерну може вплинути такий фактор, як галявини сусідів, де використовується природна трава, якщо ви не хочете, щоб ваш газон відрізнявся.

Чому штучний газон сьогодні на рівних конкурує з живим?

Назвемо декілька найбільш вагомих причин:

 1. Низькі експлуатаційні витрати. Укладання живого дерну і його подальше утримання, зокрема, регулярний покіс і полив, вимагають чималих витрат. Вкладені кошти часто не встигають окупитися за термін життя трави, а це прямий шлях до збитків. У той же час штучний газон дозволяє заощадити суму на витрачання води, ремонті газонокосарок, придбання добрив та інших недешевих атрибутів догляду за газоном.
 2. Час. Всім відомо, що час – це гроші, тому чим більше у вас часу, тим краще, чи не так? Підтримка традиційного газону вимагає значної кількості часу на догляд. Час, який ви віддаєте підтримці газону, ви відбираєте в роботи, сім’ї та відпочинку. Система поливу, яка працює у дворі, також вимагає часу, особливо якщо вона не оснащена автоматичним таймером. Штучний газон допоможе звільнити час, який витрачається даремно, для більш приємних занять – хобі або відпочинку з сім’єю і друзями.
 3. Екологічність. Бажаєте внести свій внесок у поліпшення навколишнього середовища? Штучний газон допоможе в цьому. Добрива і інші види забруднюючих речовин можуть завдати непоправної шкоди екосистемі і навіть негативно впливати на здоров’я людей. Штучний газон не потребує обробки добривами, що призводить до безпеки навколишнього середовища. Крім того, відмова від використання газонокосарки дозволить не забруднювати повітря викидами бензинових парів.
 4. Неймовірна міцність. Живі зелені насадження легко пошкодити, особливо при інтенсивному бігу і заняттях спортом. Штучний газон набагато більш стійкий до подібних дій. День за днем, тиждень за тижнем, місяць за місяцем він буде залишатися однаково пишним і свіжим, не вимагаючи заміни протягом багатьох років.
 5. Простота в обслуговуванні. Одна з найбільших складнощів у догляді за живою травою – підтримка її на певній висоті, а також боротьба з бур’янами. Ці заходи віднімають більшу частину часу в підтримці спортивних майданчиків або газону біля будинку. Синтетична трава дивно легка в обслуговуванні. Вона не росте, тому ніколи не потребує підрізання. Після установки вона може служити невизначений термін.
 6. Безліч варіантів. Ще одна чудова властивість синтетичного газону полягає в тому, що він доступний в найрізноманітніших кольорах і конфігураціях. Ви зможете легко знайти штучний газон, який буде гармонійно доповнювати ваш об’єкт і виглядати при цьому максимально природно. На відміну від натуральної трави, ви самі можете формувати вигляд свого газону, і вам ніколи не доведеться турбуватися про те, що він зів’яне на сонці або втратить свій вигляд.
 7. Відмінна якість поверхні. Синтетичний газон – переважно спортивна споруда, що передбачає гладку, рівну поверхню, зручну для занять улюбленими видами спорту. Унікальність штучного газону в тому, що він дає міцну опору і дозволяє впевнено почувати себе на рівній поверхні, а при падінні отримувати менше травм.
 8. Універсальність. Штучний газон придатний для створення будь-якого майданчика – вигулу для собак, спортивної або дитячого майданчика. Її можна встановити практично в будь-якому місці – в приміщенні, в затемнених ділянках таблиці, і навіть на даху – якщо ви можете собі це уявити.
 9. Безпечний для дітей. Найсильнішим аргументом для багатьох людей при виборі штучного газону є його безпека для дітей. Діти можуть спокійно грати на м’якій штучній траві. Штучний дерен розроблений за допомогою спеціальних матеріалів і тому не має жодних шкідливих хімічних речовин або інгредієнтів, які можуть завдати шкоди дітям. Це гарантує ваш душевний спокій і можливість відпочити в тиші, поки дитина грає на вулиці.
 10. Застосуємо для домашніх тварин. Штучний газон відмінно підходить для домашніх тварин, оскільки штучній траві не потрібні пестициди, гербіциди і добрива. Газон легко миється, крім того, тварини не зможуть вирити на ньому яму. Найкраще властивість синтетичної трави полягає в тому, що будь-які забруднення і запахи легко прибрати, поливаючи водою зі шланга.

Альтернатива, яка виконує всі функції ідеального газону

Штучний газон пропонує багато переваг для домовласників, власників комерційної нерухомості, власників земельних ділянок. Це сучасне і високотехнологічне покриття дозволяє людям присвячувати більше часу відпочинку за рахунок мінімізації рутинних операцій, необхідних для підтримки газону в нормальному стані.

Синтетичний газон вимагає мінімального технічного обслуговування, при цьому красиво виглядає і відмінно функціонує цілий рік. У той час як природна трава для підтримки привабливого зовнішнього вигляду вимагає таких рутинних операцій, як підрізання, полив і підгодівля. Штучна трава не потребує жодної з цих операцій. Штучний газон будь-якої площі завжди виглядає чудово.

24.07.2020
Дренаж і його роль в створенні саду

Власники дачних ділянок нерідко стикаються з великою кількістю ґрунтової вологи. Причина цього в високому заляганні грунтових вод. Для вологолюбних рослин такі умови сприятливі, але не всі садові мешканці входять до вологолюбивих типів. На багатьох кольорах, чагарниках і плодових деревах згубно відбивається надлишок води. Але найбільша неприємність полягає в тому, що близько розташовані грунтові води створюють безліч проблем при зведенні будинків. Під впливом волості руйнується фундамент, стіни вкриваються пліснявою, а в підвалі будинку з’являється вода.

Уникнути всіх цих неприємностей допоможе дренаж.

У яких випадках необхідний дренаж?

 1. При високому рівні грунтових вод. При облаштуванні на новій ділянці в числі перших заходів потрібно з’ясувати, наскільки глибоко під землею проходять водоносні шари. Глинистий грунт – вагомий привід для пристрою дренажу, так як глина майже не вбирає воду, створюючи на ділянці підвищену вогкість після опадів.
 2. При похилій ділянці. Вода, стікаючи по схилу в одному напрямку, буде застоюватися. Запобігти розмиванню ґрунту зливовими потоками допоможуть поперечно прокладені канали для збору води, що виходять в зливову каналізацію.
 3. Якщо ділянка розташована в низині і збирає воду, що стікає з навколишніх схилів. В даному випадку водовідвідні канали потрібно влаштовувати навколо території.
 4. При рівній, без схилів, поверхні, де вода не стікає, а повільно просочується вглиб. Тут знадобиться ціла мережа водовідвідних каналів, що охоплюють всю територію.

Дренаж покликаний захистити фундамент будівель від згубного впливу вологи. Грамотно виконаний, він дозволить уникнути неприємностей в майбутньому.

Перед початком робіт необхідно з’ясувати, який тип дренажу підходить для конкретної ділянки.

Відкритий дренаж

Це замкнута система траншей, оточуючих проблемну зону. Їх функція – збір і відведення надлишкової вологи в окремий резервуар під час злив і танення снігу. Облаштування дренажу відкритого типу нескладно і досить бюджетно. Траншеї мають приблизно однакову ширину і глибину, яка становить 50-60 см; неодмінною умовою є нахил в сторону дренажного колодязя і вихід до з’єднаної з ним центральної траншеї.

Оскільки в траншеї просочується вода з навколишнього ґрунту, краще зробити її стінки злегка похилими, щоб полегшити стікання вологи.

Перевірити правильність виконання дренажу можна наступним чином: налити воду в траншею і подивитися, як вона себе поведе. Якщо з будь-якого місця траншейною мережі вода прямує до колодязя – це однозначний показник правильного пристрою системи. Якщо спостерігається застій, ухил потрібно збільшити. Найбільш ефективний цей спосіб на похилих ділянках.

Закритий дренаж

Рекомендований при дуже близьких грунтових водах, що створюють загрозу затоплення підвальних приміщень або загибелі насаджень. Найкраще підійдуть перфоровані труби. Даний спосіб дренажу по виконанню складніше попереднього.

Першою операцією стане риття трубопровідної канави. При глинистому грунті слід орієнтуватися на глибину 60-80 см, на суглинках глибина збільшується ще на 10-15 см, а на піщаних грунтах може досягати до 1 метра. Дно траншеї покривається шаром щебеню або гравію. Потім укладаються перфоровані труби, куди буде просочуватися вода. Після чого траншея засипається піщано-гравійної сумішшю, добре проводить воду. Зверху насипається грунт і укладається дерен.

При закладці закритого дренажу необхідно виконати дуже важлива умова: труби повинні розташовуватися нижче за рівень промерзання грунту. Якщо дренаж будується з метою відведення підземних вод від будинку, то він повинен пролягати нижче рівня фундаменту. Також, як і при облаштуванні відкритого дренажу, пам’ятаємо про ухил в бік дренажного колодязя, встановленого на краю ділянки.

Дренажна труба (дрена)

Дрени бувають керамічні, цегляні, азбестоцементні, кам’яні, пластмасові. Керамічні труби – це вчорашній день, сьогодні вони практично не використовуються, хоча служити можуть дуже довго: в старовинних дворянських садибах знайдені керамічні дренажні труби, справно функціонують понад 150 років.

Азбестоцемент небезпечний з екологічної точки зору, багато європейських країн відмовилися від його використання. Кам’яні або цегляні дрени надійні і довговічні, але їх облаштування обходиться досить дорого.

Розумним компромісом між ціною і якістю виглядають пластмасові гофровані труби з перфорацією, які зараз встановлюються повсюдно. Перфорація сприяє проникненню води всередину труби. Діаметр стандартної дрени – 50-160 мм, центральної – до 200 мм.

Дренажний колодязь

Це необхідний елемент будь-дренажної системи – відкритою або закритою. Його можна зробити із залізобетону або пристосувати цільну пластикову ємність. Накопичується вода стане в нагоді для поливу дачних рослин.

Для чого взагалі потрібен дренажний колодязь? Справа в тому, що вода в дренах містить дрібні частинки, що пройшли крізь кілька природних фільтрів. Для звільнення системи від наносів і потрібні резервуари-відстійники. Потрапивши в колодязь, зважені частинки опускаються на дно. Крім того, колодязі сприяють промиванню водовідвідних труб, а також виступають регулятором роботи мережі.

Колодязь краще робити в місці з’єднання траншей або дренажних труб. Обов’язкова наявність міцної чавунної кришки. Краще, якщо дренажних колодязів не один, а два або кілька. Крім колодязів-відстійників, потрібні ще 2-3 контрольних колодязя; вони будуть служити визначниками рівня грунтових вод. Контрольні колодязі – окремі, відокремлені споруди, розташовані в найбільш низькою і найбільш високою точках дренажної системи, а на великій території окремий колодязь роблять посередині. Зазвичай вони пластикові, але зустрічаються і бетонні.

Промив дренажної системи

Дренажна система потребує регулярного обслуговування. Зокрема, необхідною і дуже важливою операцією є періодичний промив системи. Для цього використовуються вертикальні труби, які встановлюються в місцях повороту траншей або вигинів труб.

24.07.2020
Складний рельєф – це не вирок. Зміцнення і благоустрій схилів.

Форма дачної території буває найнесподіванішою, і це стосується не тільки кордонів, а й рельєфу. Трапляється, що землевласнику дістається не рівну ділянку, придатний для будівництва будинку і посадки рослин, а незручний, з підвищеннями і низинами, пагорбами, схилами, і навіть з обривами. Особливо, якщо дача знаходиться далеко від міста, біля річки або лісу. Рельєф місцевості в цих місцях може бути дуже неоднорідний. Тому тема зміцнення схилів і укосів не втрачає актуальності.

Яка мета цих дій?

В першу чергу, це питання безпеки. Адже не можна виключати ймовірність сходження грунту прямо у двір або сад, що тягне злам рослин і пошкодження будівель і споруд; розмивання берега, а в гористій місцевості нерідкі обвали. Якщо ж говорити про територіях колишніх лісопосадок, будівництв, де нерідко виділяють місця під дачі, то там зустрічаються пагорби, яри, котловани, і інші сюрпризи рельєфу. Та й на звичайній дачі нерідко є місця, які вимагають обережності. Тому завжди корисно знати методи, які допомагають надійно зміцнити схили власними силами.

Використовувати можна наступні матеріали:

 1. Рослини. Для зміцнення схилу на 8-10%, підійдуть рослини, що розвивають сильну кореневу систему. Це різні трави, злакові, чагарники і невеликі дерева. Вони структурують грунт, запобігаючи таким чином зсуву і змінам рельєфу. Викорчовування запустить процес руйнування грунту, який буде посилюватися у зв’язку з відсутністю рослинності.
 2. Біомати. Рослини добре зміцнюють височини з крутизною до 45%, але спосіб цей не найзручніший. Головна обставина полягає в тому, що для формування сильної розгалуженої кореневої системи потрібно досить багато часу. Протягом цього періоду продовжується дія погодних факторів, опадів, вітру, вологості, також впливають грунтові води і навіть незначні коливання грунту. Як допоміжний засіб хороші біомати складаються з кокосових волокон, соломи, що покривають шар целюлози. Їх розстеляють на схилі і міцно закріплюють. Потім вся площа засівається насінням; швидко закоренившись, вони утворюють з Біомат цілісний почвопокровний шар. Можна використовувати насіння квітів і трав, а також рослини, що служать для прикраси ландшафту, за вибором господаря.
 3. Геотекстиль. Щільна тканина з поліефіру або поліпропілену. Володіє міцністю і водонепроникністю, а тому підійде для широкого спектру робіт. Геотекстилем підсилюють схили до 60 градусів. Його розкладають на поверхні і зміцнюють спеціальними анкерами. Поверх ретельно зафіксованого матеріалу можна посадити рослини, покласти декоративні камені, гравій, плитку.
 4. Геомати. Основу геоматов становить багатошарова поліпропіленова решітка. Геомати дуже міцні, а крім того, пропускають воду, повітря і коріння рослин. За допомогою цього матеріалу можна зміцнити схил і створити товстий рослинний покрив, тобто має місце функція подвійного зміцнення. Геомати використовуються на схилах до 70 градусів.
 5. Геосітка. Такий же кут схилу робить можливим використання геосітки. Це простий в експлуатації матеріал з поліефіру або скла надійно ущільнити верхній, самий нестійкий шар схилу, в найбільшою мірою страждає від зсувів і різних руйнувань, а також стане основою для декорування після завершення робіт. Геосітка розміщується безпосередньо на поверхню, її осередки заповнюються піском, грунтом або дрібним щебенем. Але розумніше покласти родючу землю, і посадити рослини. Це допоможе максимально зміцнити схил протягом всього декількох місяців.
 6. Георешетка. Більш надійною, ніж геосітка, вважається георешетка, яка виглядає як розтягнутий по поверхні пористий каркас. Оптимальним способом фіксації георешітки є засипка наповнювачами – грунтом, піском, галькою, щебенем. Після засипки можна приступати до озеленення схилу.
 7. Габіони. Це металеві конструкції з різними наповнювачами всередині. Зібрати їх можна самостійно. В умовах дачного рельєфу габіони повністю вирішують проблему руйнування стрімких схилів. Використовують їх двома способами: вертикальною установкою або викладанням під потрібним кутом. Однак, маючи чималу вагу, габіони можуть сповзти по похилій площині, тому всі конструкції слід надійно закріпити, а під нижньою створити міцний фундамент для упору.
 8. Підпірні стінки. Цей варіант дозволяє поєднати «ремонт» грунтового покриття з роботами з декорування ділянки. Придатні для невисоких схилів з малим тиском грунту.

Інші методи

Рішення завдання по зміцненню схилів не обмежується перерахованими варіантами. Є й інші способи:

 1. Висадити дерева на межі проблемної ділянки. Через кілька років їх переплетені корені утворюють міцну основу, яке буде утримувати схил в стабільному стані. Але на час посадки і зростання дерев краще підстрахуватися за допомогою Біомат.
 2. Зміцнити укіс допоможуть вкопані колоди. Глибина і діаметр колоди розраховується окремо для кожного випадку.
 3. За допомогою габіонів і підпірних стін утворити ступені. Таким чином можна отримати не тільки безпечний, але і незвичайно оформлений схил.
 4. Кріплення геоматеріаламі, укладеними на дно викопаної траншеї. Після засипання траншеї край матеріалу піднімаються і пришпилюють. На наступний рік утворюється щільний шар, додаткову міцність якому надає армована сітка і кореневища рослин.

Це не всі, а лише найбільш відомі і популярні способи зміцнення схилу. Слід зазначити, що роботи з територією відносять до категорії складних, що вимагають серйозного підходу. Рекомендується обов’язково складати план, ретельні розрахунки, використовувати якісні і найбільш підходящі матеріали.

24.07.2020
Ландшафтне освітлення – родзинка будь-якого саду

Освітлення може бути одним з найбільш важливих аспектів ландшафту і малих архітектурних форм. Ландшафтне освітлення забезпечує достатнє підсвічування зовнішньої території в нічний час, підкреслює кращі моменти пейзажу, і дозволяє продемонструвати особливості, які заслуговують на особливу увагу.

М’яке світло серед темряви навколишнього простору чимось нагадує магію. Вона забезпечує теплу, затишну атмосферу, яка вабить нас на вулицю. Воно здатне створити будь-який настрій, від романтики до драми, додати інтерес і інтригу до будь-якій обстановці, сфокусувати увагу на красі води в басейні або створити безпечні умови для прогулянки в саду в темний час доби. Все більше число домовласників прописують цю магію на своїх ділянках через ландшафтне освітлення – одне з найбільш затребуваних напрямів в зовнішньому облаштуванні будинку.

Використання ландшафтного освітлення

Ландшафтне освітлення виконує безліч функцій в саду і на прибудинковій території; застосовувати його можна по-різному.

Садове освітлення

Освітлений сад може стати приголомшливою особливістю ландшафту. В саду можна встановити один великий світильник для освітлення всієї території або підкреслити підсвічуванням конкретні місця. Вирішіть, які зони ви хочете виділити, і використовуйте світлодіодні ліхтарі різних розмірів і форм, щоб сконцентрувати увагу гостей на потрібному місці.

Точечні ліхтарики

Точкове освітлення має на увазі підсвічування конкретних зон ландшафту. Орієнтовна схема розташування точкового освітлення може бути такою:

 • два ліхтаря на вході на ділянку;
 • два ліхтаря в середині шляху;
 • два ліхтаря на виході;
 • поодинокі ліхтарні стовпи навколо будинку, виключаючи зони вікон і дверей.

Безпечне пересування

Зробіть свій пейзаж безпечним в нічний час, встановивши вуличні датчики, що реагують на рух включенням освітлення. Можна встановити різні кордони рівня освітлення – всієї зони або тільки кордон кроків:

 1. Освітлення сходів. Один із способів додання вашому ландшафту елегантності – відповідне освітлення в необхідних місцях. Сходи, що ведуть в будинок – це остання частина шляху з двору в будинок. Який сенс в освітленні всієї території, якщо сходи приховані в темряві? По-перше, темними сходами небезпечно ходити, по-друге, вони виглядають нудно і непривабливо. Для підсвічування сходів можна використовувати прості світлодіодні ліхтарі, вбудовані в драбину або укріплені на невеликій підставці.
 2. Освітлення водних об’єктів. Ландшафтне освітлення може бути використано для підсвічування басейнів, фонтанів і ставків у вашому дворі. Купатися в спекотну літню ніч набагато приємніше в освітленому басейні. Воду можна підсвічувати різними кольорами.
 3. Освітлення доріжок. Убезпечити себе і своїх гостей від ненавмисного поранення можна установкою освітлення навколо садових доріжок. Крім того, нічне підсвічування дає домовласникові можливість насолоджуватися прекрасним видом власного саду і після настання темряви. Найбільшою популярністю користується світлодіодне освітлення пішохідних доріжок. Можна розмістити невеликі світильники по обидва боки доріжки, або використовувати великі ліхтарі. Однак, використання кольорових лам для освітлення доріжок – не найкраща ідея.
 4. Освітлення під’їзду. Під’їзне освітлення призначене для створення хороших умов видимості для парковки в нічний час. Крім того, в темряві воно виглядає фантастично красиво. Установка легких ліхтарів забезпечить можливість спокійно припаркувати автомобіль.

Переваги ландшафтного освітлення

Установка ландшафтного освітлення навколо вашого будинку або комерційної нерухомості має багато переваг, до них відносяться:

 • створення для господарів будинку і гостей відмінної видимості після настання нічної темряви;
 • можливість насолоджуватися чудовими краєвидами саду;
 • освітлення власності в нічний час створює умови додаткової безпеки;
 • покращує зовнішній вигляд будинку або комерційного об’єкта.

Відкрите ландшафтне освітлення

Оскільки популярність ландшафтного освітлення серед домовласників росте, множиться і різноманітність відповідних товарів, що відрізняються ціновою доступністю і простотою установки. Дизайн ландшафтного освітлення має важливе значення для загального зовнішнього вигляду вашого майна. Сьогодні немає необхідності витрачати на ландшафтне освітлення цілий статок, оскільки існують набори для домовласників за дуже розумною ціною. Важливо враховувати, що надмірне освітлення може зіпсувати ефект, в той час як невелика кількість світильників, встановлених в грамотно обраному місці, припадуть як не можна до речі.

Існує велика різноманітність освітлювальних приладів для будь-якого місця вашої території, таких, як ліхтарні стовпи або лампи зовнішнього освітлення. Ви гарантовано знайдете продукт, який відповідає вашим потребам. Більшість виробів відрізняє простота установки, міцність і невисока ціна. Є комплекти для самостійної установки, які містять все необхідне для безпечного монтажу ландшафтного освітлення.

Поради щодо висвітлення ландшафту

 1. Визначте цілі проекту. Перш ніж вкладатися в ландшафтне освітлення, задайте собі питання, що ви бажаєте отримати в результаті. Можливо, ваша мета – м’яка, душевна обстановка у вечірній час. Може бути, є лавка або темний куток саду, висвітлити які необхідно з міркувань безпеки. Стежка, що йде через сад, потребує освітленні для позначення меж. Можна виділити особливості заднього двору, наприклад, фонтан або ставок.
 2. Створіть ескіз. Після того, як ви сформулювали причини, за якими мають намір висвітлити двір, необхідно виконати ескіз території. Внесіть в нього вже наявне освітлення, споруди, лави, деревні і чагарникові рослини, садові прикраси. Кожен з цих елементів стане світлоповертачем або светопоглотітелем. Прорахуйте розміри об’єктів, особливо листяних дерев.
 3. Продумайте стратегію освітлення. Методи висвітлення конкретних місць вашої території можуть бути різні. Ви можете захотіти висвітлити лаву уздовж шляху. М’яке настрій досягається шляхом приховування світильника під кущами. Якщо прикріпити світильники над об’єктами, вони будуть цілком купатися в світлі. Можна використовувати для підсвічування альпінарій, гойдалки або якісь квітучі рослини. Ще одна ідея полягає в тому, щоб використовувати абажури замість звичайних ліхтарів або прожекторів. Абажур можуть бути прозорими, у вигляді ліхтаря або з ажурними візерунками на поверхні. Найкраще абажури виглядають при розміщенні на землі, але їх також можна розмістити на каменях або на низькому столику.
24.07.2020