Мало мати гарний сад головне, що б він був здоровий. Які ж існують хвороби рослин і шкідники, як вони впливають на їх зовнішній вигляд, стан і розвиток рослин?

Без винятків стикаються з такими проблемами все, і бореться з ними хто, як може. Компанія GardenPark спеціалізується в цій сфері і на досвіді нашої роботи ми склали список найбільш поширених хвороб і шкідників плодових та декоративних рослин на території України.

Всі хвороби класифікують як: інфекційні (найбільш поширені) в них входять: вірусні, бактеріальні та грибкові хвороби. Так само існують неінфекційні хвороби рослин, причиною яких можуть бути механічні пошкодження рослин, вплив різних комах таких як попелиця, кліщі, павуки і т.д. Неінфекційні хвороби зустрічаються рідше, але викликаються головним чином абіотичних факторів оточуючого середовища.

Однією з поширених в нашій кліматичній зоні інфекційних хвороб є гниль. Гниль – це хвороба, яка розм’якшує і руйнує тканини. Візуально дуже неприємна і безформна маса. Існує багато видів гнилі, вони істотно відрізняються один від одного, так як мають різні симптоми і проявляються в різних зонах рослини. Найбільш поширеною різновиди гнилі: сіра і коренева гниль. Сіра гниль – дуже густо і щільно покриває рослину сірим пухнастим нальотом. Заражена частина рослини дуже швидко чорніє і відмирає. Спостерігається в основному на багаторічних рослинах. Коренева гниль вражає кореневу систему рослини. Візуально побачити її складно (тільки при пересадці рослини). Вона вражає кореневу систему, роблячи її дуже м’якою, при цьому вона втрачає свою міцність і еластичність. Втрата цих якостей призводить до відмирання кореневої системи рослини, і надалі настає смерть.

Так само до інфекційних хвороб відносяться плямистості, некрози. Вони ведуть до повної втрати декоративних якостей рослин. Їх існує безліч видів (бура плямистість, коккоміноз, червона плямистість, дірчастий плямистість і т.д.). Але причини їх появи бувають як неінфекційного так і інфекційного характеру. Характеризуються тим що на листках, нирках, пагонах і гілках з’являються бурі, коричневі, сірі, червоні плями і дірки. Так само симптоми: передчасне опадання листя, плоди втрачають смак і запах, погіршується морозостійкість, відмирають частини рослин і сприяє появі захворювань іншого характеру. Ця хвороба може проявляється в будь-який період від весни до осені. У більшості випадків викликається грибком, але так само до цього виробляють механічні пошкодження. Є кілька способів захисту: обрізка і знищення (заражених пагонів, гілок запобігає поширенню грибка); збір і спалювання листя; обприскування дерев або кущів восени і навесні розчином бордоської рідини (3%).
Ще широко поширені на території України такі види хвороб. «Чорна ніжка», фітофтороз, фузаріоз – характеризується блокуванням внутрішніх судин і непрохідності вологи. Найбільш поширена у молодих рослин, сіянцях, багаторічних трав, розсади. Це хвороба «душить» рослину, за рахунок непрохідності вологи з якої поступаю поживні речовини. Зона зараження це коренева шийка, через яку проходять добрива і корисні речовини сприяють розвитку рослини.

– Борошниста роса – назва чітко описує хвороба. На поверхні листя або стебел рівномірний білий наліт буває і сірий, а так само зустрічається біло-коричневий. Згодом цей наліт стає міцніше і темніше. Борошниста роса виникає при різких перепадах температури і вологості. На початку хвороби на квітках і листках з’являються борошнисті цятки. Переноситься ця хвороба може вітром або бризками води при поливі, так само контактуючи з рослинами того ж виду.

– Іржа – є грибковим захворюванням. Ця хвороба вражає майже всі види плодових дерев і кущів, листяних і хвойних представників. Якщо з нею не боротися, то вона поширюється на всі надземні органи рослина. Дуже часто плутають з некрозами, але відрізняються вони тим, що іржа створює тільки бурі плями або ж смуги. Найчастіше вона видна на нижній частині листа. Профілактика іржі проста хворі листя видаляють і обробляють фунгіцидами.

З кожним роком все складніше і складніше боротися з хворобами, тому потрібно використовувати профілактичні методи і зберегти свій сад, урожай і красу ділянки. Світовий асортимент препаратів для боротьби з хворобами налічує близько 1000 найменувань. І витрати на захист рослин дуже великі. Компанія GardenPark допоможе розібратися в цьому і наші фахівці проконсультують Вас.

Не мало важливо знати, що хвороби переносяться комахами та іншими шкідниками. На довгому досвіді нашої роботи, основною проблемою були шкідники. В основному це комахи, жуки і т.д. Як правило збиток якої завдають комахи або жуки видно відразу. Бувають виключення подкоровиє шкідники (жуки, комахи). Вони вимотують рослина зсередини і повільно вбивають його.

Найпоширеніший це Хрущ (хрущ). Починає літати він в травні місяці і харчується рослинами. Він обгризає листя і робить в них дірки неправильних форм. Так само він залишає личинки в рослинах, що ще небезпечніше, ніж сам жук. Личинки хруща можуть довгий час пробути в землі і в результаті підгризають і ушкоджують коріння рослин. Надалі рослина слабшає і гине.

Так само є всім відомі хрущі. Хрущ садовий – дуже дрібний жук. Згубно впливає на рослину навесні коли все тільки починає цвісти. Ці жуки об’їдають маточки і тичинки, пелюстки квітів, або ж припадають в бутон і з’їдають його зсередини. Рослина втрачає свої декоративні якості і має непривабливий вигляд.

Дуже спекотне та сухе літо сприяє розмноженню такого шкідника як – трипси. Вони дуже сильно ушкоджують рослини, посадковий матеріал, з’їдають бутони квітів. Після їх нальоту суцвіття дуже погано або взагалі не утворюється. В основному вони шкодять красивоквітучий рослин (троянди, жоржини, клематиси, гладіолуси, іриси і т.д.) але кущі і дерева теж в небезпеці. Маючи маленькі розміри їх майже неможливо побачити неозброєним поглядом. Живуть ці шкідники в пазухах листків. Згубно впливають на розвиток рослини, якщо не вживати заходів захисту, пошкоджені листя починаю жовтіти і засихати.

Листогризучі совки. Метелики не так багато завдають шкоди як їх гусениці. Харчуються ці гусениці в основному вночі тому помітити шкідника майже неможливо. Вдень вони ховаються в квіти або ж під листям рослини, так як мають світло-зелене розмальовку або буро-коричневе з яскраво жовтою смушком збоку.

Так само одним поширеним шкідником кожного саду є – попелиця. Найбільш поширений шкідник декоративних чагарників і рослин. Ця комаха має різні забарвлення (помаранчеві, червоні, темно-зелені, зелені). Вони колонізують все рослина, пошкоджуючи все органи. Попелиця висмоктує клітинний сік з рослини, це уповільнює зростання і рослина в’яне, деформуються листя, квітконоси, бутони не розкриваються. Все це призводить до втрати декоративних властивостей рослин.

Існують методи захисту рослин від хвороб і шкідників. Їх класифікують як біологічні, хімічні і агротехнічні методи. Найпростіший і бюджетний це агротехнічний метод, полягає він у тому, що б видаляти пошкоджені частини рослини і утилізувати їх. Якщо ви визначили хворобу на ранній стадії, або вчасно виявили шкідників, то цей метод буде ефективний. Коли рослина вже повністю заражене хворобою або пошкоджено шкідниками буде пізно використовувати такий метод.

Для застосування біологічного методу захисту потрібно орієнтуватися в біології рослин і шкідників. В Європейських країнах цей метод більш популярний, одне з його переваг це те, що він екологічно чистий і не впливає на навколишнє середовище. В Україні дуже мало фахівців які спеціалізуються в цій сфері. Зокрема, досить важко підібрати засіб, який буде придушувати хворобу або шкідників, не викликаючи при цьому негативного впливу на культурні та декоративні рослина. Важливо знати, що існують такі хвороби і шкідники, від яких не існує універсального біологічного засоби захисту.

Сьогодні найпопулярнішим методом є хімічний. Він відіграє провідну роль в агрохімічної індустрії. З кожним роком асортимент оновлюється, і на ринку, на зміну старим, приходять більш легкі, екологічно безпечні, дешеві і ефективніші препарати. Але все ж вони небезпечні для навколишнього середовища. Залежно від застосування і ефекту, якого Ви хочете досягти, хімічні препарати захисту є суцільної і вибіркової дії. Це дуже зручно, враховуючи тривалий досвід роботи. Так само існує багато профілактичних засобів, це дозволяє подбає про свій сад заздалегідь. У сучасному світі проблему легше запобігти, ніж позбутися неї.

Всі хвороби і шкідники призводять до поганого розвитку, втрати декоративності і до багатьох інших проблем, тому будьте уважні. Щоб уберегти свій сад від всіх неприємностей і він був здоровий, ефективніше за все звернеться до професіоналів, які підкажуть який препарат підійде саме для Вашого випадку, і які речовини використовувати категорично заборонено. Отримати консультацію або виїзд на об’єкт ви зможете набравши нашого менеджера або відправивши заявку на e-mail.