Затишна альтанка для релаксу чи басейн для активного відпочинку? Альпійська гірка і кам’янистий сад, чи вітіюваті доріжки  та пишні квітники? Яскравий фонтан, чи алеї, затемнені листвою дерев? А може взагалі – зеленій газон та відкритий простір?

Якщо ви читаєте цей матеріал, то ймовірно ви вже є власником саду, або ж готуєтеся ним стати. І тоді закономірно постає питання, а який він – сад, який потрібен саме мені? У доглянутому саду приємно відпочивати після робочого дня, або ж приймати гостей по вихідних. Естетика вдалого озеленення сховає від сторонніх очей особисте життя, захистить прибудинкову територію від пилу та вітру. А ще в саду можна вирощувати не лише декоративні дерева та рослини, а й такі, що дають врожай. Словом – можливості ландшафтний дизайн Київ, можна сказати, безмежні. А ось як обрати той ексклюзивний варіант, який потрібен саме вам? Відповісти на це запитання допоможуть фахівці з ландшафтний дизайн в Україні. Що ж таке ландшафтний дизайн ділянки і що варто знати про цю науку? Неважливо, чи самі Ви будете облаштовувати сад своєї мрії, чи звернетеся до фахівців (цей варіант, звісно, надійніший), розуміти важливі аспекти ландшафтний дизайн в Україні має кожен власник саду.  

Отже, ландшафтний дизайн ділянки – це насамперед наука, де фахівець має знатися на таких напрямах, як будівництво, проєктування, архітектура, ботаніка і звісно ж – історія та філософія. Базуючись на своїх знаннях та побажаннях замовника, він складає проєкт з урахуванням особливостей місцевості, рельєфу, кліматичних умов та фінансових розрахунків. Головна задача фахівця з  ландшафтний дизайн в Києві  – продумати і створити таке озеленення, яке б змогло тішити око і торкатися душі.

Крізь тисячі років…

Гармонізувати вищезазначені параметри люди намагаються вже не одну сотню років. Світова культурно-історична спадщина є тому яскравим підтвердженням. Велична резиденція французьких королів Версаль неподалік Парижа, один з найкращих паркових ансамблів італійського Ренесансу Сади Боболі у Флоренції, філософія буддизму в саду храму Кінкакудзі в Кіото, райський куточок – Сад Метеликів на Пхукеті. Куди б не їхали туристи, вони всюди знайдуть розкішні садово-паркові ансамблі, залишені людству у спадок.

Спеціалісти зазначають, що хоч саме сучасне поняття «ландшафтний дизайн ділянки» з’явилося близько 200 років тому, історія цього напрямку набагато глибша і сягає тисячоліть.

Так, перші організовані ландшафти датуються  VI-II століттями до нашої ери. У Єгипті найгарніші сади розбивалися у храмових комплексах і були виконані в класичному стилі із обов’язковим декоруванням водоймами, рослинами і місцями для відпочинку. Також доволі поширеним явищем були широкі пальмові алеї.

Трохи згодом у Стародавній Персії з’явилися так звані «райські сади» для царського полювання. Для комфортного відпочинку поважних осіб споруджувалися квітники, встановлювалися навіси для відпочинку біля водойм. І саме садівникам з Персії ми завдячуємо появою перших живоплотів, за допомогою яких розділяли парки на зони з різним ландшафтний дизайн ділянки.

У Стародавній Греції та Стародавньому Римі розбивалися громадські сади при школах, гімназіях, а у внутрішніх двориках будинків з’являлися невеликі патіо. Але все ж таки, греки і римляни дещо по-різному розуміли ландшафтний дизайн ділянки. Перші – уникали втручання у природу і прагнули не порушувати її натуральну красу. Другі – навпаки – всіляко намагалися цю природу підкорити. Римські сади оздоблювали у традиції добре продуманих величних композицій, прикрашали їх правильними геометричними фігурами та елементами декору. Так римляни і віднайшли прийом художнього підстригання чагарникових рослин та дерев – «топіарії». 

Щодо Азії, тут мистецтво організації ландшафтний дизайн ділянки розвивалося під впливом релігії,  філософії і світогляду. Тогочасні майстри при оформленні території концентрувалися на ідеї максимального єднання із природою. Так, в Китаї в основу розвитку ландшафтний дизайн ділянки лягла філософія Фен-шуй, а в Японії – буддизму. Теорія стилю японського саду доволі складна: невеликий клаптик землі символізує світ в мініатюрі, а людина, крізь гармонію із природою, відкриває для себе сутність буття. Китайський сад являє собою теорію дотримання законів всесвіту, де так само через єднання з природою людина стає на шлях пізнання.

Від чітко збалансованого підходу китайців та японців дуже відрізнялося мистецтво ландшафтний дизайн ділянки в Індії. І було зумовлено тим, що багаті мешканці воліли будувати великі будинки. Індійські сади також були доволі розкішними, але й одночасно практичними.  Окрім басейнів та квіткових клумб з натурального каменю, невід’ємними елементами були плодові дерева і високий паркан для захисту від небажаних поглядів.

В епоху середньовіччя садівництво, виконуючи в основному практичну функцію, продовжило розвиток за монастирськими та палацовими мурами. У ранньому періоді актуальності набуло вирощування їстівних та лікарських рослин. Монастирський сад зазвичай був розділений двома доріжками на чотири прямокутники, які утворювали форму хреста. У центрі височів якийсь акцентний елемент – фонтан, хрест чи скульптура. Усе змінилося із настанням епохи Відродження, коли концепція до побудови саду змінилася з релігійної на естетичну. Тепер люди прагнули отримувати задоволення від споглядання. Тож, популярності набуло оздоблення з використанням великої кількісті водних елементів, що зазвичай ставали центральною композицією саду, а також -розбивалися розкішні тераси і арабески.

Ландшафтний дизайн в Україні. Який стиль обрати?

Як зробити свій сад унікальним й комфортним?

З огляду на історичний розвиток галузі, сучасний ландшафтний дизайн в Україні також цікавий і різноманітний. Існує велика кількість стилів на будь-який смак і гаманець. Розглянемо найпоширеніші з них. 

  1. Класичний (французький) стиль. Такий ландшафтний дизайн ділянки характеризується чіткістю ліній і пропорцій, правильністю форм, симетрією та лаконічністю. Іншими словами – алеї мають бути прямими, форми дерев, клумб і водойм – чіткими. Кольорова гамма передбачає м’які відтінки. Перевага надається топіарним рослинам. В класичному саду зазвичай висаджують липи, кулясті туї, клени, пірамідальні тополю ялівець, бузок, жасмин, троянди та бегонії.
  2. Англійський (пейзажний) стиль. Характеризується природністю та відсутністю строгих форм та геометрично правильних фігур. Фахівці з ландшафтний дизайн Київ зазначають, що доріжки мають бути звивистими, водоймища – природної форми. Центральний елемент такого оформлення – газон, що завжди має бути підстрижений і доглянутий. Кольорова гама – зелені та сріблясті відтінки, матеріали для оформлення – природні. В англійському саду зазвичай висаджують ялівець, тую або самшит. Квіти – троянди, тюльпани, крокуси та нарциси – групують у клумби та композиції.
  3. Середземноморський (італійський) стиль. Цей ландшафтний дизайн ділянки відрізняється яскравими кольорами – строкатими клумбами з квітів та пряних трав – рельєфністю ділянки (штучною або природною), комбінацією цитрусових та хвойних рослин. Головними акцентами спеціалісти з ландшафтний дизайн в Києві називають водойми – басейн, струмки, каскади та фонтани. В якості матеріалів для оздоблення використовують природний камінь, морську гальку, мармурову крихту. А ось рослинам часто доводиться шукати альтернативу. Адже в умовах ландшафтний дизайн в Україні, не кожен клімат комфортний для пальм, оливкових та цитрусових дерев. Замінити їх можна на вічнозелені рослини – тую, тис та сосну.
  4. Японський стиль. Це – мінімалізм і водночас колосальна увага до деталей, врівноваженість всіх компонентів та асиметрія. В якості головних елементів японського саду спеціалісти з ландшафтний дизайн в Києві використовують каміння, воду та автентичні рослини. Базова кольорова гама – сірі, зелені, білі та коричневі відтінки. В ландшафтний дизайн ділянки в японському стилі зазвичай висаджують дерева, що дають пагорбові крони, а також сосну, ялівець, тую, вишню, сливу, декоративні яблуні, айву японську, рододендрони, папороть, бамбук.
  5. Китайський стиль. Цей ландшафтний дизайн ділянки характеризується пишністю форм та різнобарв’ям кольорів. І оскільки концепція китайського саду базується на ідеї Фен-шуй, в усіх елементах має панувати абсолютна гармонія, як уособлення збалансованої взаємодії п’яти стихій (вода, земля, дерево, вогонь, метал). Цим правилом визначається і співвідношення площі води й суші та обсяги вільного та зайнятого простору. Фахівці з ландшафтний дизайн Київ наголошують – завжди має бути провідний елемент і видові точки, з кожної з яких відкривається новий краєвид. Щодо рослин, у китайському саду зазвичай висаджують сосну, ялицю, ялівець, сливи, персики, магнолії, верби, вишні, яблуні. Роблять це таким чином, аби реалізувати плавні переходи всіх відтінків зеленого. Фаворитами серед квітів вважаються півонії різних кольорів.
  6. Стиль модерн. Доволі популярний ландшафтний дизайн в Україні. Характеризується елегантністю, дугоподібними лініями і формами, які перетікають одна в одну, повторенням одного зображення в різних елементах ділянки, функціональністю декоративних аксесуарів. До речі, головними елементами в такому саду є не рослини, а саме аксесуари та малі архітектурні форми. Основна кольорова гамма базується на шоколадних, чорних, бежевих, білих, синіх, сріблястих та фіолетових відтінках, а для контрасту використовують жовтий та червоний кольори. Щодо рослин – переважають ті, які мають гостру форму листа та так звані кучеряві рослини – хміль та виноград.
  7. Стиль хай-тек. Ще один розповсюджений ландшафтний дизайн в Україні через те, що вирізняється стриманими кольорами, футуристичними архітектурними формами і дозволяє втілювати найсміливіші фантазії. В оформленні переважають сучасні матеріали – полікарбонат, пластик, скло, метал, оброблене дерево, а серед кольорів – сріблястий, білий, пісочний, світло-сірий, зелений та синій відтінки, а для акцентів використовуються червоний, жовтий та оранжевий кольори. Ландшафтний дизайн ділянки у стилі хай-тек – це дерева та кущі з чіткими формами крони – кипариси та пірамідальні ялини. Також актуальним буде газон та групові посадки із солітерів.

Ландшафтний дизайн ділянки. Без чого не обійтися?

Як зробити свій сад унікальним й комфортним?

Але ж ми розуміємо, аби створити сад своєї мрії, знань щодо стилів оформлення вкрай недостатньо. Ландшафтний дизайн ділянки має основні закони, яких обов’язково слід дотримуватися. І перший з них – це закон домінанти. Він означає, що при проєктуванні враховується співвідношення між головними (домінуючими) і другорядними елементами. Зрозуміло, що другорядні елементи повинні не конфліктувати з домінуючими, а навпаки – підкреслювати їхню перевагу. Закон простоти має на увазі наявність оптимальної кількості елементів. Бо що занадто – то не здраво. Закони чіткості форм. Їх – три. Так, закон трикутника передбачає ландшафтний дизайн ділянки, базуючись на правилах золотого перетину. В цьому випадку пропорції розраховуються не просто так, а за спеціальною формулою. Закон кола спрямований на виявлення доречної кольорової гами і правильного розташування відтінків за допомогою координатної сітки. А закон квадрата визначає розташування рослин у комфортних для них умовах.

Грамотно спроєктувати ландшафтний дизайн ділянки допоможе також знання кількох основних принципів дизайну. Принцип єдності – є однією з головних цілей оформлення саду. Згідно з яким, ландшафтний дизайн ділянки має відображати стиль та архітектуру будинку, поєднувати їх в єдине ціле. Принцип балансу, виходячи з його назви, допомагає досягти рівноваги в оформленні. Симетричний баланс простіший, асиметричний, відповідно – складніший. Принцип переходу має на меті поступову зміну через розташування об’єктів із різними текстурами, формами чи розмірами у логічному послідовному порядку. Принцип пропорційності визначає розміщення елементів у просторі у співвідношенні за розміром. Принцип ритму наголошує на повторенні одного або декількох елементів дизайну, принцип кольору і контрасту має на меті створення фокусу та загального настрою оформлення.

Також професійні дизайнери з ландшафтний дизайн в Києві у своїй роботі керуються правилами мистецтва і живопису. Так, композиція має на меті гармонійне розташування усіх елементів оформлення на ділянці. Перспектива відповідає за ефектність зорового сприйняття. Колір та світлотінь допомагають обіграти кольорові композиції за різних умов як денного, так і штучного освітлення.

Як бачимо, ландшафтний дизайн в Україні та робота спеціалістів галузі не така проста, як може здаватися на перший погляд. Досвідчений професіонал зможе проаналізувати ваші побажання, зрозуміти, який саме ландшафтний дизайн ділянки і його естетику потрібно реалізувати, а також скласти кошторис та вирішити низку технічних задач. Загалом, вся робота в ландшафтний дизайн в Києві починається з проєкта, де враховуються загальна архітектура ділянки, її оформлення з огляду на загальний архітектурний ансамбль, стилістику, рельєф місцевості, ґрунт, реалізацію системи поливу. Фахівці з ландшафтний дизайн Київ запропонують рослини, доцільні в конкретних умовах і згенерують оригінальні ідеї, аби зробити ваш сад не лише гарним та комфортним, а й унікальним. Ну і, звичайно, не варто нехтувати подальшим доглядом за своєю ділянкою. Адже це запорука того, що ваш сад обов’язково тішитиме ваше око та торкатиметься душі.