Форма дачної території буває найнесподіванішою, і це стосується не тільки кордонів, а й рельєфу. Трапляється, що землевласнику дістається не рівну ділянку, придатний для будівництва будинку і посадки рослин, а незручний, з підвищеннями і низинами, пагорбами, схилами, і навіть з обривами. Особливо, якщо дача знаходиться далеко від міста, біля річки або лісу. Рельєф місцевості в цих місцях може бути дуже неоднорідний. Тому тема зміцнення схилів і укосів не втрачає актуальності.

Яка мета цих дій?

В першу чергу, це питання безпеки. Адже не можна виключати ймовірність сходження грунту прямо у двір або сад, що тягне злам рослин і пошкодження будівель і споруд; розмивання берега, а в гористій місцевості нерідкі обвали. Якщо ж говорити про територіях колишніх лісопосадок, будівництв, де нерідко виділяють місця під дачі, то там зустрічаються пагорби, яри, котловани, і інші сюрпризи рельєфу. Та й на звичайній дачі нерідко є місця, які вимагають обережності. Тому завжди корисно знати методи, які допомагають надійно зміцнити схили власними силами.

Використовувати можна наступні матеріали:

 1. Рослини. Для зміцнення схилу на 8-10%, підійдуть рослини, що розвивають сильну кореневу систему. Це різні трави, злакові, чагарники і невеликі дерева. Вони структурують грунт, запобігаючи таким чином зсуву і змінам рельєфу. Викорчовування запустить процес руйнування грунту, який буде посилюватися у зв’язку з відсутністю рослинності.
 2. Біомати. Рослини добре зміцнюють височини з крутизною до 45%, але спосіб цей не найзручніший. Головна обставина полягає в тому, що для формування сильної розгалуженої кореневої системи потрібно досить багато часу. Протягом цього періоду продовжується дія погодних факторів, опадів, вітру, вологості, також впливають грунтові води і навіть незначні коливання грунту. Як допоміжний засіб хороші біомати складаються з кокосових волокон, соломи, що покривають шар целюлози. Їх розстеляють на схилі і міцно закріплюють. Потім вся площа засівається насінням; швидко закоренившись, вони утворюють з Біомат цілісний почвопокровний шар. Можна використовувати насіння квітів і трав, а також рослини, що служать для прикраси ландшафту, за вибором господаря.
 3. Геотекстиль. Щільна тканина з поліефіру або поліпропілену. Володіє міцністю і водонепроникністю, а тому підійде для широкого спектру робіт. Геотекстилем підсилюють схили до 60 градусів. Його розкладають на поверхні і зміцнюють спеціальними анкерами. Поверх ретельно зафіксованого матеріалу можна посадити рослини, покласти декоративні камені, гравій, плитку.
 4. Геомати. Основу геоматов становить багатошарова поліпропіленова решітка. Геомати дуже міцні, а крім того, пропускають воду, повітря і коріння рослин. За допомогою цього матеріалу можна зміцнити схил і створити товстий рослинний покрив, тобто має місце функція подвійного зміцнення. Геомати використовуються на схилах до 70 градусів.
 5. Геосітка. Такий же кут схилу робить можливим використання геосітки. Це простий в експлуатації матеріал з поліефіру або скла надійно ущільнити верхній, самий нестійкий шар схилу, в найбільшою мірою страждає від зсувів і різних руйнувань, а також стане основою для декорування після завершення робіт. Геосітка розміщується безпосередньо на поверхню, її осередки заповнюються піском, грунтом або дрібним щебенем. Але розумніше покласти родючу землю, і посадити рослини. Це допоможе максимально зміцнити схил протягом всього декількох місяців.
 6. Георешетка. Більш надійною, ніж геосітка, вважається георешетка, яка виглядає як розтягнутий по поверхні пористий каркас. Оптимальним способом фіксації георешітки є засипка наповнювачами – грунтом, піском, галькою, щебенем. Після засипки можна приступати до озеленення схилу.
 7. Габіони. Це металеві конструкції з різними наповнювачами всередині. Зібрати їх можна самостійно. В умовах дачного рельєфу габіони повністю вирішують проблему руйнування стрімких схилів. Використовують їх двома способами: вертикальною установкою або викладанням під потрібним кутом. Однак, маючи чималу вагу, габіони можуть сповзти по похилій площині, тому всі конструкції слід надійно закріпити, а під нижньою створити міцний фундамент для упору.
 8. Підпірні стінки. Цей варіант дозволяє поєднати «ремонт» грунтового покриття з роботами з декорування ділянки. Придатні для невисоких схилів з малим тиском грунту.

Інші методи

Рішення завдання по зміцненню схилів не обмежується перерахованими варіантами. Є й інші способи:

 1. Висадити дерева на межі проблемної ділянки. Через кілька років їх переплетені корені утворюють міцну основу, яке буде утримувати схил в стабільному стані. Але на час посадки і зростання дерев краще підстрахуватися за допомогою Біомат.
 2. Зміцнити укіс допоможуть вкопані колоди. Глибина і діаметр колоди розраховується окремо для кожного випадку.
 3. За допомогою габіонів і підпірних стін утворити ступені. Таким чином можна отримати не тільки безпечний, але і незвичайно оформлений схил.
 4. Кріплення геоматеріаламі, укладеними на дно викопаної траншеї. Після засипання траншеї край матеріалу піднімаються і пришпилюють. На наступний рік утворюється щільний шар, додаткову міцність якому надає армована сітка і кореневища рослин.

Це не всі, а лише найбільш відомі і популярні способи зміцнення схилу. Слід зазначити, що роботи з територією відносять до категорії складних, що вимагають серйозного підходу. Рекомендується обов’язково складати план, ретельні розрахунки, використовувати якісні і найбільш підходящі матеріали.