Перетворити невелику ділянку на справжній райський куточок із садом і затишними зонами для відпочинку – це можливо з грамотним ландшафтним дизайном. Крім того, що садово-ландшафтний дизайн може значно поліпшити зовнішній вигляд вашого подвір’я, оформлення присадибної території має безліч переваг – починаючи з підвищення вартості нерухомості, закінчуючи поліпшенням якості ґрунту і повітря поруч із будинком. Також ландшафтний дизайн прибудинкової ділянки дає змогу створити зону для активного відпочинку або дитячий майданчик на своїй території.

Якщо ви вирішили зайнятися благоустроєм своєї ділянки, зробити її гармонійною і приємною для відпочинку, ця стаття буде вам корисною.

Що таке ландшафтний дизайн, його особливості та переваги?

Ландшафтний дизайн – це мистецтво оформлення садово-паркових композицій, що дає змогу зробити естетичнішою та функціональнішою присадибну ділянку, або ж територію біля кафе та ресторанів.

Мета ландшафтного дизайну полягає у створенні привабливого і зручного простору навколо будинку, громадських і комерційних об’єктів, парків і садів. Ландшафтні дизайнери працюють з рослинами, водними елементами, геометрією, освітленням, матеріалами та іншими елементами для того, щоб створити гармонійне і функціональне оточення. При цьому всі житлові та господарські об’єкти мають бути виконані в єдиному стилі оформлення.

Ландшафтний дизайн квітників передбачає вибір рослин за групами та їхнє висаджування відповідно до певної схеми, враховуючи при цьому кліматичні особливості даної місцевості. Під час оформлення присадибної ділянки приділяється увага створенню красивих клумб, газонів, галявин, штучних водойм, а також укладанню доріжок і встановленню фонтанів. Кожен куточок території піддається уважному аналізу і дизайнерському втручанню, оскільки з будь-якої точки саду має відкриватися гарний вид.

Важливим аспектом ландшафтного дизайну біля будинку є гармонійне поєднання зелені та будівель. Наприклад, невеликий будинок поруч із великим садом може мати незбалансований вигляд. Те ж саме стосується багатоповерхових котеджів, оточених невеликими клумбами. Професійні ландшафтні дизайнери допомагають підібрати рослини для оптимального озеленення території.

Також під час благоустрою ділянки важливим є грамотне зонування, яке надає їй не тільки привабливішого вигляду, а й максимально ефективно використовує земельні ресурси. Поділ на різні функціональні зони має враховувати рельєфні особливості, наявність електро- та іншої інфраструктури, а також дерева і чагарники, які були посаджені раніше.

Дизайн ландшафту приватних і заміських будинків зазвичай спрямований на оформлення таких зон:

 • житлова ділянка – місце, де розташований будинок або дача;
 • рекреаційна зона – містить у собі місця для відпочинку, такі як мангал, альтанка, патіо та інше;
 • дитячий майданчик – облаштування ігрових зон для дітей;
 • садово-городня зона – дизайн доріжок, клумб, грядок, а також висаджування плодових дерев і ягідних чагарників;
 • вхідна група – оформлення зони поблизу в’їзду на прибудинкову територію.

Особлива увага приділяється об’єктам, які вимагають використання комунікацій, таким як лазні, фонтани, басейни та інші подібні споруди.

Для створення стильного простору необхідна ретельна підготовка проєкту, яка вимагає відповідних знань і практичного досвіду.

Популярні стилі ландшафтного дизайну

Как сделать свой сад уникальным и комфортным?

Існуючі стилі ландшафтного дизайну можна умовно розділити на три групи: сучасні, історичні та змішані.

До першої групи належать:

 • модерн;
 • постмодернізм;
 • хай-тек;
 • мінімалізм.

Історичні стилі включають:

 • класичний;
 • пейзажний;
 • кантрі;
 • китайський;
 • мавританський.

Ландшафтні дизайни змішаних напрямків передбачають гармонійне поєднання декількох стилів на одній території. Відмінні риси кожного стилю проявляються у використовуваних матеріалах і декоративних елементах під час благоустрою.

Найпопулярнішими з перерахованих напрямків сьогодні є:

 1. Класичний стиль ландшафтного дизайну. Він характеризується симетричністю, формальністю і помірністю. Використовуються геометричні форми, стрижені чагарники, арочні проходи і декоративні елементи.
 2. Кантрі. Це природний і затишний стиль, заснований на використанні натуральних матеріалів. Включає дерев’яні елементи, каміння, дикорослі рослини і просторі відкриті простори.
 3. Китайський стиль. Він відображає принципи традиційного китайського мистецтва. Включає мініатюрні пагоди, мости, водні елементи (як водоспади і ставки) і бамбукові рослини.
 4. Модерн. Це сучасний ландшафтний дизайн, заснований на мінімалізмі та простих формах. Використовуються чисті лінії, унікальні геометричні форми і сучасні матеріали, такі як скло і метал.
 5. Пейзажний. Відтворює природні пейзажі, наслідуючи природні елементи. Використовуються пагорби, водойми, рослини, щоб створити враження природного оточення.
 6. Хай-тек. Характеризується використанням технічних та інноваційних матеріалів. Включає в себе металеві конструкції, скло, бетон, чіткі геометричні форми і сучасні технології в озелененні та освітленні.

Що включає в себе ландшафтний дизайн – етапи реалізації проєкту

Дизайн ландшафту включає в себе виконання певних видів робіт:

 • підготовчі заходи (включно з діагностикою території, аналізом ґрунту, розробкою проєкту ландшафтного дизайну, складанням кошторису, встановленням термінів виконання робіт і підготовкою ділянки до благоустрою);
 • визначення функціональних зон і областей ділянки;
 • встановлення необхідних комунікацій, таких як системи поливу, освітлення та інших технічних пристроїв;
 • створення і встановлення декоративних елементів, розміщення клумб, посадка рослин.

Підготовчі роботи

На цьому етапі основним завданням є збір важливих даних, необхідних для створення майбутнього проєкту. Ці дані включають в себе схему інженерних мереж, характеристики ґрунту, геологічні умови, наявність підземних споруд та інші фактори. Також він включає підбір рослин, елементів освітлення та малих архітектурних форм. Для виконання цієї роботи часто використовується сучасне програмне забезпечення. На схематичному зображенні території відображено всі майбутні об’єкти, які можуть бути легко переміщені за необхідності.

Зонування ділянки

Під час зонування території враховуються всі побажання власника. Основні елементи ландшафтного дизайну включають житлові та господарські споруди, газони і рослинність, а також масивні декоративні елементи. Під час зонування також обов’язково враховують рельєф і особливості клімату. За необхідності можуть бути вжиті заходи щодо запобігання високому рівню ґрунтових вод.

Для створення романтичної атмосфери в саду або дворі можуть бути використані штучні струмки і фонтани. Декоративні елементи у формі світильників, підвісок і скульптур також можуть надавати затишок і стиль. Під час розміщення декоративних елементів важливо заздалегідь продумати зручність пересування і розміщення пішохідних доріжок.

Прокладання комунікацій

Професійна реалізація цього етапу дає змогу нейтралізувати більшість недоліків кліматичних умов і рельєфу. На цьому етапі виконуються такі роботи:

 • встановлення систем автополиву;
 • розміщення та підключення освітлювальних пристроїв до електромережі;
 • поліпшення якості ґрунту.

Фахівці рекомендують уникати укладання електричних ліній поблизу доріжок, дитячих майданчиків, лавочок і зон для приготування їжі, таких як мангали та стаціонарні печі. Це дасть змогу уникнути додаткових витрат на демонтаж у разі нагальної потреби. Важливо також забезпечити швидкий і зручний доступ для ремонту будь-яких комунікацій.

Декоративне оформлення ділянки

На завершальній стадії оформлення ландшафтного дизайну починають прокладати доріжки і встановлювати бордюри, а також зводити альтанки, розставляти лавки і декоративні елементи.

Рослини висаджують у попередньо підготовлений ґрунт. Процес починається з посадки дерев, потім переходять до низькорослих кущів, далі – до ліан і багаторічних квітів. Останнім етапом є посадка однорічних рослин.

Штучні водойми заповнюються водою, завершуючи тим самим процес оформлення ландшафту.

Під час розроблення проєкту ландшафтного дизайну необхідно врахувати кілька ключових факторів:

 • площа і початковий стан території;
 • обсяг запланованих робіт (включно з підготовчими та інженерними роботами тощо);
 • кліматичні особливості.

Ландшафтний дизайн та озеленення території є комплексом взаємопов’язаних заходів, тому важливо не пропустити жоден з перерахованих етапів. У разі роботи на великих земельних ділянок рекомендується розділити їх на кілька дрібних майданчиків для більш ефективного планування та оформлення.

Як підібрати професійного дизайнера ландшафту?

Для створення ідеального саду найкращим рішенням буде звернутися до досвідчених професіоналів. Кваліфікований ландшафтний дизайнер допоможе не тільки спланувати зони ділянки, вибрати оптимальні форми доріжок і зон озеленення, а й зберегти бюджет, створивши унікальний настрій і неповторну атмосферу вашого саду.

Сьогодні багато компаній пропонують послуги ландшафтного дизайну двору. Щоб вибрати “свого” дизайнера, зверніть увагу на такі моменти:

Відгуки

Найкращий варіант – скористатися рекомендаціями друзів і знайомих, які нещодавно займалися благоустроєм території. “Сарафанне радіо” завжди є джерелом найдостовірнішої інформації про постачальника послуг, крім того, в цьому випадку ви завжди можете особисто оцінити виконану роботу. В іншому випадку рекомендуємо пошукати відгуки на спеціалізованих форумах і майданчиках.

Команда

Ландшафтний дизайн в Києві об’єднує безліч сфер і дисциплін, включно з агрономією, архітектурою, дендрологією, інженерними комунікаціями. Для якісної реалізації ландшафтних проєктів у компанії повинні працювати фахівці з професійними знаннями і багатою практикою в цих галузях. Також варто звернути увагу на професіоналізм підрядників, з якими працює студія дизайну.  

Портфоліо

Один із ключових показників професіоналізму – це наявність портфоліо. Важливо розглянути приклади роботи фахівця і визначити, чи відповідає його індивідуальний стиль вашим уподобанням. Водночас варто перевірити, що представлені в портфоліо проєкти дійсно належать автору. Якщо у вас є підозри щодо того, що дизайнер показує чужі роботи, попросіть побачити його поточний робочий проект. Якщо у дизайнера великий досвід роботи, але не так багато виконаних проєктів, уточніть причини цього, і попросіть показати інші виконані ним роботи.

Кількість послуг

Якщо компанія надає не комплексні послуги, а, наприклад, тільки проєктування, вам доведеться самостійно шукати підрядників для різних видів робіт на ділянці. Іноді сторонні виконавці знаходять спільну мову з проєктувальником, але частіше їм буває складно спрацюватися. Тому зручніше, коли студія дизайну надає реалізацію проєкту “під ключ”.

Спілкування з виконавцем

Кваліфікований фахівець уникає використання складних термінів, прагне зрозуміти ваш смак і вподобання, активно ставить запитання. Його питання не обмежуються інтересом до архітектурних деталей, таких як альпійська гірка або водяний млин. Він приділяє увагу більш практичним аспектам:

 • чи будуть діти грати в саду і чи будуть літні люди відпочивати там;
 • чи є алергія на будь-які рослини;
 • чи планується створення міні-городу або вольєра для тварин.

Крім того, для кращого розуміння ваших потреб він пропонує показати свої референси – фотографії, тематичні журнали, свої минулі роботи та ескізи.

Якісна візуалізація проєкту

Чорнова схема на папері не здатна точно передати, який вигляд матиме територія після завершення робіт. Основним інструментом ландшафтного дизайнера стали комп’ютерні програми. Професіонал створює фотореалістичну 3D-модель, яка дає змогу візуально оцінити майбутній ландшафт, аналізувати розподіл дерев і кущів, чітко бачити колірні рішення, розуміти перспективи, гру об’ємів і світлові відтінки. Тривимірна модель також дає змогу дизайнеру “відправити вас у майбутнє”, і показати, яким стане ваш сад за кілька років, коли розростуться дерева і чагарники.

Інженерне опрацювання проекту

Це один з найважливіших аспектів проектування. Необхідно врахувати розташування комунікацій на ділянці, рівень ґрунтових вод і, за необхідності, спроектувати систему дренажу, а також передбачити напрямок стоків зливових вод. Також важливо розрахувати вертикальний розподіл на території та обсяг земельних мас. За необхідності можуть знадобитися креслення підпірних стін, сходів і сходинок. Роботи також включають створення креслень для системи освітлення та автоматичного поливу. Ці креслення відіграють ключову роль, оскільки вони служать основою для будівельників під час виконання робіт на вашій ділянці. Тому готовність надати вам робочі креслення є однією з ключових умов для оцінки професіоналізму компанії.

Популярні запитання та відповіді

Що таке ландшафтний дизайн, особливості, стилі, з чого почати

Хто такий ландшафтний дизайнер?

Ландшафтний дизайнер – це фахівець, який займається плануванням і оформленням відкритих просторів, таких як сади, парки, двори і громадські площі. Він враховує естетичні, екологічні та функціональні аспекти, створюючи гармонійне поєднання природи та архітектури для комфорту і краси.

Скільки коштує розробка ландшафтного дизайну?

Вартість ландшафтного дизайну для приватних будинків, дачних ділянок і садів залежить від різних факторів:

 • площа та особливості території;
 • використовувані матеріали;
 • обладнання, та інші параметри.

Що треба для початку роботи над ландшафтним дизайном?

Для початку роботи над ландшафтним дизайном необхідно звернутися до професійного ландшафтного дизайнера, визначитися з бюджетом, висловити свої вподобання та побажання. Подальшу роботу виконають фахівці.

Скільки часу займає ландшафтний дизайн?

Час, необхідний для реалізації ландшафтного дизайну, залежить від складності проєкту та індивідуальних вимог клієнта. Це може зайняти від кількох тижнів до кількох місяців.