Ніщо так не прикрашає двір, як старі тінисті дерева, але вирощування їх з саджанців розтягується на багато років; поки рослини увійдуть в силу і почнуть радувати вас своєю зеленим листям і буйним весняним цвітінням. Звичайно, комусь подобається сам процес вирощування саджанця, але при цьому доведеться довго чекати, поки він увійде в відповідність з ландшафтом.

Це пояснює зростаючу популярність посадки дерев великого розміру. Велике дерево можна викорчувати і пересадити його протягом декількох годин, і не доведеться десятиліттями чекати, поки воно виросте.

Однак, пересадка дорослого дерева пов’язана з чималими труднощами. Перш за все, не кожне дерево підходить для пересадки в дорослому стані, і не кожне витримає такий стрес. Ще однією проблемою є дорожнеча заходи. Проте, пересадка дорослих дерев виправдана у багатьох випадках, тому розглянемо весь процес з нуля.

Максимальний розмір дерев при посадці залежить від декількох критеріїв:

  1. Можливість зрошення. Саджанці рекомендується висаджувати на ділянці, де є можливість поливу після посадки. Також переконайтеся, що ви в змозі обробити дерево самостійно без нанесення йому ушкоджень. Несли належне зрошення неможливо забезпечити протягом рекомендованого періоду після посадки, краще вибрати саджанець поменше для кращої виживаності. Посадка дерева, яке не відповідає можливостям поливу, може закінчитися його загибеллю.
  2. Дренаж ділянки також необхідно враховувати при виборі розміру дерева для посадки. Великогабаритні молоді саджанці погано приживаються на вологих ділянках, так як коріння в нижній частині кореневої грудки можуть бути занурені в воду. Це може нашкодити дереву, убивши більше глибоке коріння в кореневому кулі. Дрібні дерева мають менший діаметр кореневої грудки і краще підходять для посадки на вологих ділянках. Якщо все ж необхідно висадити великомірні саджанці на погано дренированій ділянці, краще придбати дерева з невеликим кореневою грудкою, наприклад, вирощені в низькому контейнері. Можна також посадити рослину на піднесеність, щоб уберегти коріння від води.
  3. Боротьба з бур’янами і мульчування. Якщо ріст бур’янів не контролюється хімічно або за допомогою мульчування, маленькі саджанці стануть найкращим вибором. Великі дерева довше приживаються, в цей час бур’яни можуть відібрати значну кількість води. Невеликі дерева приживаються швидше, отже, успішніше конкурують з бур’янами.

Від чого залежить успіх?

Оптимальне співвідношення діаметра стовбура до діаметру земляного кома – 1:10. Вийняте з землі дерево, повинно зберегти достатню кількість кореневої маси, щоб забезпечити заповнення вологи, що втрачається при випаровуванні через листя. Це пояснює, чому показники виживаності зменшуються влітку і збільшення в холодні осінні місяці, коли випаровування нижче. Для поліпшення приживлюваності в весняно-літній період можна розпорошувати на листя спеціальні речовини, що зменшують випаровування.

Крім того, при пересадці слід враховувати породу дерева. Вічнозелені, наприклад, ялина, приживаються зазвичай краще листяних порід за рахунок більшої морозостійкості і неглибокої кореневої системи. Деякі листяні породи, наприклад, дуб або горіх, мають глибокі стрижневі корені, які неможливо не зашкодити при пересадці. Тому їх відновлення триває набагато довше.

Ще більше ускладнює справу сухий, кам’янистий ґрунт, що перешкоджає росту дрібних коренів вглиб, в той час як на багатих суглинках коріння ростуть в довжину дуже добре.

Глибока коренева система створює механічні проблеми. Не всяка машина зможе відсікти корінь на достатній глибині, іноді розрив відбувається при підйомі земляного кома близько до поверхні.

Жоден з перерахованих вище факторів не виключає можливості пересадки дерев великого розміру, але є питаннями, які вимагають детального обговорення. Деякі дерева доцільніше висаджувати у вигляді саджанців.

Догляд за пересадженим деревом

Турбота за новим деревом на вашій ділянці визначає шанси не його виживання, особливо в перший, вирішальний рік. Дуже важливі при цьому два основних моменти: правильна установка дерева і закопування шва між кореневою грудкою і навколишнім грунтом. Необхідно гарненько утрамбувати ґрунт навколо шва, після чого рясно полити ділянку водою. При появі в землі тріщин або розривів процес необхідно повторити.

Достатня кількість води – це дуже важливий фактор. Вбити дерево може як недолік, так і надлишок вологи, потрібно уважно стежити за тим, щоб грунт навколо дерева завжди залишалася вологою. Тут багато що залежить від типу грунту. Важкі глинисті грунти погано вбирають воду, але довго її утримують, тому полив повинен бути нечастий, але рясний. Якщо вода вбирається швидко, кількість поливів можна збільшити.

Після того, як дерево висаджено і засипано, необхідно дуже добре полити його. На негліністих грунтах ретельний полив потрібно повторити через кілька днів.

А ось з добривами необхідно почекати до майбутнього вегетаційного сезону. Ваша початкова мета – це не зростання дерева, а зцілення коренів. Краще додати кореневої стимулятор, причому робити це потрібно на етапі засипання шва з одночасним поливом.

Скільки коштує пересадка крупномірів на ділянку?

Місцеві умови можуть дуже сильно відрізнятися, тому неможливо конкретно сказати, скільки доведеться заплатити за посадку зрілого дерева у вашому дворі. Основні статті витрат – покупка самого дерева і транспортування його до ділянки. Можливо, ви захочете пересадити вподобане дерево, що росте неподалік, або ж купите його в розпліднику. Витрати в цьому випадку будуть зовсім різні.

Що стосується вартості перевезення дерева, то тут все залежить від відстані. Впливає і такий фактор, як стан доріг. Деякі перевізники збільшують ціну доставки за проїзд по бездоріжжю, що позначається на стані транспорту.