Кажуть, що хорошого має бути багато. А от і не завжди. Маленькі ділянки звичайно не є такими просторими, як ті сади, де зростають сотні квітів, чагарників та дерев. Їх чарівність в іншому. Їх краса в тому, що вони по-особливому затишні, і тут все знаходиться «під рукою».

Як правило, заміські ділянки володіють спільним недоліком, безпосередньо пов’язаним зі скромними розмірами. Через високий глухий паркан та щільне розташування будівель одна до одної, часто на такій ділянці виникає відчуття замкненості.

Невелика територія під озеленення – це не вирок

Ландшафтний дизайн на ділянках до 5 соток в Києві та Київській області. Особливості проектування та реалізації

У більшості випадків проблема вирішується. Ландшафтний дизайн маленької ділянки в Києві та Київській області допоможе візуально розширити прибудинкову територію, влаштувавши її затишно та зі смаком. Той варіант, коли ландшафтне проектування в Києві та Київській області буде здійснюватись на незабудованій ділянці буде більш оптимальним, позаяк відпадає необхідність в перебудуванні чи переносі уже існуючих об’єктів. На даному етапі, окрім безпосередньо житлового будинку, господарям варто визначитись із тими спорудами, які будуть їм дійсно потрібні. Перелік необхідних споруд у кожному проекті може варіюватись, однак у більшості випадків включаються наступні елементи (у різних комбінаціях):

 • Гараж або місце для стоянки авто;
 • Господарська будівля (сарай);
 • Споруди для відпочинку (бесідка, баня);
 • Технічні спорудження (септик, скважина)

      Ландшафтний дизайн на ділянках до 5 соток визначається принципом зонування території, що дозволяє належним чином організувати наявні квадратні метри. Навіть скромну за площею заміську ділянку є можливість перетворити в комфортне і що не менш важливо, функціональне місце. Перш за все враховують основні принципи ландшафтного проектування в Києві та Київській області. Так, на будівлі (від житлового будинку до сараю), виділяють близько 10% всієї площі ділянки; на сад та город, що може включати теплицю, припадає максимальна площа у розмірі до 75% території; а на зону відпочинку, куди входить бесідка, квітники, площадка для барбекю тощо, займе до 15%. Зрозуміло, що розмір цих зон може змінюватись, в залежності від переваг господарів. 

Секрети зонування ділянки до 5 соток

Ландшафтний дизайн на ділянках до 5 соток в Києві та Київській області. Особливості проектування та реалізації

На етапі зонування визначають не тільки розміри зон, але і їх взаєморозташування на ділянці. Біля бесідки зазвичай розміщують зону відпочинку, а дітям знадобиться місце для ігор. Разом з тим, кожен розуміє, що не можна влаштовувати місце для дитячих ігор поряд з площадкою для барбекю, те саме стосується влаштування теплиці під густою кроною дерев. Ось декілька порад від спеціалістів компанії GardenPark щодо прийомів, які дозволяють оптимізувати простір:

 • Розташування споруд. Щоб споруди не виглядали масивно, їх варто розприділити по всій ділянці, чергуючи із зеленими насадженнями і маскуючи за ними. Господарські споруди варто старатись розмістити в глибині території.
 • Розташування житлового будинку. Його вигідно розмістити біля передньої огорожі, фасадом на вулицю. Також мудрим рішенням буде прибудувати гараж чи навіс до будинку. Це зекономить цінне місце на ділянці. 
 • Вибір рослин. Обираючи рослини для посадки, враховують розмір крони у дорослому вигляді. Зазвичай від високорослих дерев на невеликій території  відмовляються; у протилежному випадку господарів очікує щорічна клопітка праця для формування крони.
 • Розміщення зон. Для зони відпочинку з альтанкою і мангалом обирають затишне тихе місце в задній частині ділянки, подалі від шуму дороги і зацікавлених поглядів. Дитячий майданчик, навпаки, стараються розмістити поближче до будинку, в тіні, і також в зоні видимості вікон.
Ландшафтний дизайн на ділянках до 5 соток в Києві та Київській області. Особливості проектування та реалізації

Ландшафтний дизайн на ділянці до 5 соток в Києві та Київській області включає в себе підбір відповідних рослин і правильне їх розміщення. Перевага надається деревам і чагарникам карликових та невисоких порід. Якщо господарі волію мати на ділянці менш компактні сорти, вони повинні бути готові до своєчасному догляду за ними (щоби крона таких дерев не поглинала життєвий простір інших рослин, її час від часу формують). При озелененні невеликої ділянки використовують наступні прийоми: 

 • Вертикальне озеленення. Воно не тільки прикрашає і розширює простір, але і доволі ефективно економить площу.
 • Врахування потреб рослин щодо освітлення. Важливий параметр, від якого залежить благополуччя зелених насаджень. Низькорослі рослини висаджують в південній частині, найвищі – в північній.
 • Оформлення вхідної групи.
 • Композиції з рослин на ділянці. Їх не може бути багато через обмеження по площі.
 • Акценти. Оригінальною прикрасою може стане сучасна скульптура.
 • Організація городу. Город – це скоріше, звичка, ніж необхідність. Все більше господарів воліють відмовитись від грядок на користь розширення зони відпочинку. Тим не менше навіть на ділянці у 2-3 сотки можна виділити небагато місця, щоб мати змогу самостійно виростити свіжу зелень та овочі до власного столу.

Кожна ділянка є індивідуальною, тому завжди хорошою ідеєю буде довірити влаштування саду досвідченим фахівцям. Ландшафтні дизайнери в Києві та Київській області компанії GardenPark мають багаторічний досвід у плануванні та організації простору різних за площею присадибних ділянок, та можуть впоратись із будь-яким завданням щодо створення комфортного простору на прибудинковій території.