Штучні водойми в сучасному ландшафті

Штучна водойма здатна кардинально змінити на краще навіть маленький і непоказний ділянку. Вона не тільки природно впишеться в ландшафт, а й візуально збільшить територію, подарує прохолоду в літню спеку, а тиха водна гладь або заспокійливе звучання води зніме втому і стрес.

Найпоширенішими типами штучних водних об’єктів є:

 • ставок;
 • струмок;
 • Водограй;
 • водоспад.

Ставок – улюблений тип декоративної водойми, що вимагає мінімальних людських та фінансових інвестицій. Його можна зробити округлим, з порізаними краями або чітко вираженою геометричної форми – квадратної, прямокутної або ромбовидної. Все визначається дизайном ділянки, його розташуванням, характеристиками, а також фантазією власника. Головний принцип, який необхідно дотримуватись – ставок повинен гармоніювати з іншими елементами ландшафту, будучи при цьому його невід’ємною частиною.

Круглі або витягнуті водойми виглядають як невеликі природні озера, так що якщо ви маєте намір створити в саду або біля будинку куточок живої природи, то це буде найкращий варіант. Ефект посилять нерівні берега і асиметрично посаджені водяні рослини. В середині класичного ставка можна влаштувати фонтан, який в цьому випадку буде центром експозиції.

С чого почати?

Якщо вас осінила чудова ідея створити штучний водний басейн, не варто відразу ж хапатися за лопату. По-перше, потрібно вибрати гарне місце. Слід розглянути наступні фактори:

 1. Місцезнаходження. Краще облаштувати ставок поряд з будинком. Обов’язковою умовою є освітленість сонцем від 5 годин на день. В тіні на місці красивого водойми поступово утворюється смердюче болото.
 2. Рельєф. Оптимальна рівнинна зона або низовина з неглибоким заляганням грунтових вод.
 3. Рослинність. Які ростуть поруч великі дерева восени засиплють акваторію опалим листям, а їх коріння порушать цілісність захисної плівки на дні.
 4. Тип грунту. Ідеальні суглинки і глинисті грунти, гумус -не дуже бажаний, він утворює багато осаду. На кислих грунтах доцільно передбачити хороший захист бічних стінок і дна.

Визначившись з місцем розташування, обрисами і розмірами майбутнього ставка, приступаємо до практичної частини, почавши з підготовки матеріально-технічної бази. Багато хто використовує готові чаші для ставків. До будівництва бетонного резервуара вдаються рідше, так як це дорого і складно.

Типи гідроізоляції для штучного ставка:

 • поліетилен – бюджетен, руйнується під дією ультрафіолетового випромінювання;
 • ПВД – поліетилен низької щільності. Зовні майже не відрізняється від звичайного поліетилену, але більш гнучкий і практичний;
 • ПВХ – полівінілхлорид – міцний, долгоживущий, зі звареними краями;
 • бутилкаучук – оптимальний, але дуже дорогий. Служить практично вічно.

Не рекомендується використовувати в якості гідроізоляційного матеріалу поліетиленову плівку. Функціонально вона підходить, але термін її служби обмежується парою років. Якщо бажаєте насолоджуватися водним простором протягом тривалого часу, знайдіть щось міцніше.

Вам знадобляться:

 • захисна плівка або ємність;
 • труби для припливу і відпливу води;
 • клапан;
 • геотекстиль чи пісок.

Будівництво декоративного ставка

Старт процесу дає маркування обраній галузі і видалення з неї дерну. Після чого копають яму. Краї потрібно робити не крутими, а злегка скошеними. При використанні плівки ПВХ викладіть дно гідрофобним покриттям. Прекрасно послужить глина. Закладати її треба в два шари – верхній шар відразу після просихання нижнього, а між шарами покласти гідроізоляцію. Потім дно заповнюється гравієм.

Важливо: для посадки водних рослин в самому низу треба зробити лунки і наповнити їх родючою землею.

Чистота води

Щоб ставок був джерелом естетичного задоволення і освіжаючою прохолодою, потрібно, щоб вода не застоювалася, а завжди залишалася проточною. Домогтися цього можна за допомогою двох труб: для подачі і зливу води. Чиста вода буде наповнювати резервуар, а стічні води – зливатися в кювет, який влаштовують нижче рівня ставка. Зручно обладнати каналізацію клапаном або зачиняти отвір при необхідності.

Декоративні ставки з резервуаром

Зменшити трудовитрати допоможе покупка резервуара для ставка; його вартість порівняно невисока. Резервуар потрібно поставити на землю і зробити позначки на відстані 40-50 см. Так ви отримаєте форму майбутнього ставка. Розмітка полегшить викопування ями. Для пристрою в ставку фонтану знадобиться спеціальний насос і форсунки, які встановлюються під час будівництва водойми.

Береговий декор

Заключний етап – декор водосховища. Виглядати стильно і красиво ставку допоможуть правильно оформлені берега. На цій стадії творча думка не скованна правилами і нормами, і для генерації креативних ідей немає ніяких обмежень. Краю ставка обробляють керамікою, мармуром, гранітом, каменем, галькою, деревом, закріплюючи їх цементом. На цьому ж етапі маскуються шланги – їх зручно прикрити плиткою або каменями.

Насипте на дно чистий пісок, покладіть камінчики і посадіть в горщики або кошики водні рослини. Простір біля води можна облагородити клумбою або висадкою декоративного чагарнику.

Нехай ваш ставок стане гостинним домом для водних мешканців – рибок або черепах. Підсвічування дна або плаваючі ліхтарики на поверхні допоможуть створити справжній спектакль зі світла і води.

Заходи по догляду

Рукотворний водойму – НЕ саморегулююча система, він не буде доглядати сам за собою, про нього необхідно невпинно дбати. Збір сміття повинен стати обов’язковою процедурою. В осінній листопад бажано накривати ставок сіткою, щоб листя не потрапляли в воду. Фільтрація і аерація необхідна при наявності риб, а також для запобігання позеленіння води. Добре також висадити те рослини, що активно виділяють кисень: болотник, кушир, водорості. Якщо посадити водяні лілії, їх широке листя допоможе запобігти перегріву води.

Штучний ставок – важливий компонент ландшафту, до створення якого необхідно підійти розумно і відповідально.

Write a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *